Těhotná v létě? Tipy, jak přežít vedro
Vyšší stupeň těhotenství a úmorné vedro-znamená pro tělo vysokou zátěž a to nejen v podobě více kil, které nosíte, ale také hormonálních změn, které zapříčiní otékání nohou, zvýšené pocení nebo změny tlaku. Ale i letní parna se dají v pohodě přežít s našimi tipy.
Fungování během parných dnů
Obecně platí, že slunce dosahuje svého maxima od 10-16h. V tuto denní dobu byste neměla pobývat na přímém sluníčku. Pokud si potřebujete něco zařídit, nejvhodnější doba je po ránu (podle toho raději plánujte návštěvy u lékaře, nákupy, procházky). Obecně platí, že přes léto byste se měla zcela vyvarovat opalování a delšímu pobývání na přímém slunci. Nejen vzhledem ke spálení či přehřátí organismu, ale také v těhotenství je větší pravděpodobnost vzniku pigmentových skvrn, proto si obličej a hlavu chraňte kloboukem a používejte opalovací krém s UV faktorem 50+.
Pijte dostatečné množství tekutin
V těhotenství by žena měla vypít dva až tři litry tekutin denně, ve velkém horku jsou tři litry skoro podmínkou. K pití nejsou vhodné sycené a slazené nápoje, které pocit horka zhoršují, zbytečně zatěžují trávení cukrem a bublinkami. Dopřejte si neperlivou vodu, ovocné či bylinné čaje a během dne i jako osvěžení a zároveň svačinu smoothie z čerstvého ovoce a zeleniny. Lahev s vodou noste pořád při sobě.
Jak se v létě ochladit
V horku se vyhněte studeným nápojům a zmrzlinám, které tělo oslabí a hůře odolává nachlazení či angíně. V autě či místnosti používejte klimatizaci jen v omezeném režimu a větráky by měly být nastaveny, tak aby na vás přímo nefoukaly. Velký teplotní rozdíl při vystoupení z klimatizovaného auta či místnosti může způsobit závratě, pocity na omdlení a opět velký rozdíl teplot tělo oslabí. Když se vám začne točit hlava nebo se vám bude dělat nevolno, okamžitě se schovejte do stínu a napijte se.
K ochlazení vyzkoušejte studené obklady. Studené obklady tělo příjemně ochladí, obklad je vhodný na čelo nebo nohy. V kabelce můžete nosit rozprašovač a osvěžit se studenou vodou například na obličeji, hlavě či dekoltu. Samozřejmě zchlazení v bazénu je také vhodné, ale vždy dbejte na to, abyste neprochladla. Naopak návštěva přírodních koupališť se v těhotenství nedoporučuje vzhledem k hůře kontrolovatelné kvalitě vody, která u žen může způsobit infekci.
Relaxujte
Právě léto vybízí k odpočinku a relaxaci. Dalším častým problémem jsou otoky, nejčastěji otoky nohou v oblasti kotníků, ale i prstů, křeče v lýtkových svalech, otoky rukou. Snažte se proto o pravidelný, přiměřený pohyb-v létě v ranních či večerních hodinách, úlevu mohou přinést také masáže, se kterými vám může pomoci partner. Ve volném čase, např. večer u televize či knížky, si podložte nohy polštářem a natáhněte je do vyvýšené polohy. Nohy nahoře jsou účinný lék na oteklé nohy a zároveň slouží i jako prevence právě proti otokům a křečovým žilám.
Na sebe vždy krém a vhodné oblečení
Pokožka těhotných je citlivější. Cílenému opalování se vyhněte. Vyhledávejte spíše zastíněná místa. Na kůži používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem-nejvhodnější jsou dětské s označením 50+. Tento nejvyšší faktor používejte hlavně pokud jste světlý fototyp-světlé vlasy, modré oči.
Letní oblečení vybírejte 100% bavlněné, které dobře odvádí pot a dovoluje pokožce dýchat. Naopak umělé látky tělo více zahřívají a zvyšují pocení. Zároveň by mělo být oblečení volné, vzdušné a ve světlých barvách-tmavá barva světlo pohlcuje a oblečení se více zahřívá. Nezapomeňte na pokrývku hlavy a vhodnou obuv. Nejlépe vzdušné páskové boty, které umožní nastavení šířky nártu. Takové boty snáze obujete a přizpůsobíte i případným otokům.
Výhody letního počasí
Léto má pro nastávající maminky i své výhody. Týká se to hlavně dostupnosti sezónních potravin v pestré škále, jak v obchodech, tak na trzích či vlastních zahrádkách. Ovoce a zelenina je pro nastávající maminku důležitou součástí jídelníčku a právě léto vám přináší hojný výběr zralých dobrot.
Veškeré pomůcky pro maminky najdete u nás zde.