Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 9:00-16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 899,00 Kč a máte dopravu ZDARMA

vvvv

       

 

     

 

 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Miminka
 4. První zoubek je tu!
20.04.2021
Miminka

První zoubek je tu!

V jakém měsíci se vyklube první zoubek?

Většině dětí se první zoubek prořeže mezi 5. až 10. měsícem.  Velmi ojediněle se může stát, že se miminko se zoubkem už narodí. Naopak jsou i případy, kdy děťátko nemělo jediný zoubek v jednom roce. Nemějte obavy. Každé dítě je jiné, a tak je jiná i doba prořezávání zoubků. Všech 20 mléčných zoubků by mělo být prořezáno do 3 let věku dítěte.

Jaké jsou příznaky prořezávání prvního zoubku?

První příznaky se nejčastěji projevují, když Vaše miminko:

 • začne najednou kousat vše, co mu přijde do ručičky
 • více sliní a sliny mu vytékají 
 • má začervenalé a oteklé dásně
 • je více plačtivé
 • má menší chuť k jídlu
 • špatně usíná, neklidně spinká a často se budí
 • může mít i lehký průjem
 • může se objevit vodnatá rýma
 • může mít i lehce zvýšenou teplotu do 37,5°C

Jak miminku ulevit?

Děťátku můžete pomoct svou trpělivostí a laskavým přístupem. Miminko je v době růstu zoubků neklidné, plačtivé a o všechno pravděpodobně jeví jen chvilkový zájem. Přesto se snažte, aby se lépe cítilo-houpejte ho, zpívejte mu, hrajte si s ním a pusťte mu uklidňující hudbu.

Pro děti, kterým se prořezávají první zoubky je typické, že kousají do všeho, co jim přijde do ručičky. Když děti kousají do předmětů, masírují si tím dásničky a ulevují od bolesti. Nejlepším pomocníkem jsou chladivá kousátka, která se nachladí v lednici a miminku přináší znatelnou úlevu.

Také můžete vyzkoušet speciální mastičky/gely, které dokáží lokálně znecitlivět dásničky. Pokud je i po použití gelu dítě stále neklidné a necítí se dobře, je možné podat i léčivé přípravky s účinkem proti bolesti a horečce, např. s obsahem paracetamolu. O vhodnosti jejich použití se poraďte s Vaším pediatrem či lékárníkem. 

Pokud dítě nechce kvůi růstu zoubků jíst, nenuťte ho. Tato nechuť souvisí s bolestí a otokem dásní. Nezapomínejte však dítěti dávat dostatek tekutin. Vhodnější je kašovitá strava pouze vlažná (teplo způsobí větší prokrvení a tím i větší citlivost dásní) a pokud je to možné, dávejte dítěti i chladnější potraviny-vychlazené ovocné přesnídávky, jogurt, měkké křupky či studenou okurku nebo banán.

Kdy začít čistit dětem zuby?
S čištěním zubů začněte od nejútlejšího věku – když se začne zoubek prořezávat, ale můžete i dříve ještě než se zoubek ukáže. Miminko se naučí, že probíhá tento rituál a lépe pak přijímá, když už bude čištění opravdu třeba. Ze zoubků by se měl dvakrát denně odstraňovat plak (z přední i zadní strany). Na čištění jsou z prvu vhodné tzv. první kartáčky. Rodič si silikonový kartáček navlékne na prst a jemně zoubek vyčistí. Zubní pasta zpočátku není třeba, ale v případě použití vždy vybírejte s označením 0 years, 0+ apod.

Děti si dokážou samy dobře vyčistit zuby až od 8 let věku. Teprve tehdy dosáhnou motorické zručnosti a čištění zubů se stává efektivním. Do té doby při čištění potřebují asistenci rodičů.

! Naše rady a tipy:

Zubní kaz je infekční nakažlivé onemocnění, které se přenáší slinami, proto nikdy neolizujte dudlík dítěte či lžičku. Dítě také pravidelně 2x ročně objednávejte na preventivní prohlídku u zubaře. Zprvu jde pouze o symbolické návštěvy, ale dítě se naučí, že zubař není nic hrozného a nemusí mít z těchto vyšetření obavy.

Kousátka                                                  První kartáčky

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky