❤️MEGA SLEVY❤️pokračují. Více než 1000 produktů ve slevě
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 9:00-16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 900,00 Kč a máte dopravu ZDARMA

vvvv

       

 

     

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Miminka
  4. Proč zavinovat miminka?
19.04.2021
Miminka

Proč zavinovat miminka?

Zavinovačka je jednou z nejdůležitější výbavou pro novorozená miminka. Ale proč tomu tak je?

Důvodem je pocit bezpečí a klidu, který vrací miminko do prostředí maminčina bříška před porodem. Po porodu opouští klidné místo dělohy a ocitá se náhle "samo". Maminčina náruč dokáže zpět navodit pocit bezpečí, ale maminka také potřebuje čas na odpočinek a právě zavinovačka nahradí pocit bezpečí z maminčina bříška.

Hlavní výhody zavinování jsou:

  • Navození pocitu bezpečí a klidu.
  • Zklidní a zabrání nekoordinovanému pohybu ručiček. Právě tyto samovolné pohyby, nazývané jako Morův reflex, často vedou k probuzení či leknutí.
  • Zavinování miminek je praktické také pro maminky, které mají problémy s kojením. Ze zkušeností mnoha maminek víme, že miminka neklidná se špatně přisávají, nekoordinovaně pohybují ručičkami a kojení proto bývá často přerušováno. Zavinutím ručiček, se miminko zklidní a kojení se zjednoduší. V pozdějším období toto již samozřejmě není nutné.
  • S miminkem v zavinovačce se lépe manipuluje, což ocení nejen novopečená maminka, ale i tatínek či babička.

Jak dlouho miminko zavinovat?

Existuje celá řada teorií a termínů, do kdy je možné a vhodné miminka zavinovat. Z vlastní zkušenosti a dle zralosti minika je zavinovačka vhodná do 12ti týdnů života. Miminko postupně samo dává najevo, že mu je zavinování (zejména ručiček) nepříjemné a je schopno nerušeně usnout i bez zavinovačky. Postupně si uvolňuje samo ručičky, ale zavinovačku ještě vyžaduje pro pocit bezpečí. 

Zavinovačku není vhodné používat celý den a noc. Miminko rozbalujte v době největší bdělosti, aby se seznamovalo s pohybem svých končetin. Při ukládní na bříško při tzv. pasení koníčků také zavinovačku nepoužíváme. 

Jakmile miminko zavinovačce odroste je vhodné jí nahradit spacím vakem, kde nehrozí odkopání či přetažení peřinky přes hlavičku. Jakmile se již dítě pohybuje-po čtyřech, po dvou může mu být i spací vak nepříjemný, protože částěčně omezuje pohyb nožiček a nařadu přichází klasická peřinka s polštářem (nejlépe ve velikosti peřinky 90/120cm nebo 100/135cm).

U nás najdete tyto typy zavinovaček: klasické šněrovací, na suchý zip či zavazování na mašli a také s kokosovou výstuží, kterou lze dle potřeby vyndat.

Jak se tyto typy zavinovaček liší?

Klasická šněrovací zavinovačka je určena zejména pro novorozená miminka. Umožňuje ve třech bodech uvázat a miminko má pocit pevnějšího zavinutí. Tento typ zavinovaček se také často používá v porodnicích. 

Zavinovačka na suchý zip či zavazování na mašli je nejběžnější typ zavinovačky, který lze rozložit na klasický čtverec a následě používat jako podložku na hraní či cestovní podložku.

Zavinovačka s kokosovou výstuží slouží pro novorozená miminka, protože díky kokosové výstuži zavinovačka lépe drží tvar a zádička miminka. Je vhodná pro manipulaci s nejmenšími třetí osobou, která si není jistá uchopením miminka. Kokosovou výstuž lze vyndat a zavinovačku následně používat bez ní. Po rozvinutí zavinovačky má tvar čtverce a zavinovačku tak lze použít jako deku na hraní či cestovní podložku.

! Naše rady a tipy:

Z vlastní zkušenosti ne každé miminko má rádo pevné zavinutí. Dcera byla velice spokojená, ale druhorozený syn zavinovačku v oblibě neměl. Již v prodnici byl velice neklidný, ale když se vyndal ze zavinovačky, tak se hned utišil. Pocit bezpečí mu nahradilo hnízdečko, kde měl dostatek pohybu, ale zároveň své místo pro odpočinek. Jako hnízdečko můžete použít i dlouhý kojící polštář, který lze na koncích svázat. Vždy naslouchejte potřebám svého miminka a svým vlastním instiktům.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli