Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 9:00-16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 899,00 Kč a máte dopravu ZDARMA

vvvv

       

 

     

 

 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Miminka
 4. Pár rad, jak naučit dítě na nočník
25.05.2021
Miminka

Pár rad, jak naučit dítě na nočník

Názory na správný čas učení se velmi liší. Některé maminky své dítě posadí na nočník a čekají co se dítěti povede. Opakem jsou maminky, které nechají dětem plenky ještě ve 3 letech. Řiďte se zdravým selským rozumem a s nočníkem začněte ve správný čas. 

 • Jděte na děti pomalu. Nejdříve dítěti nočník představte a pomocí oblíbené panenky či medvídka ukažte, jak se nočník používá.
 • Pozorujte, kdy vaše dítě kaká a zkuste ho posazovat na nočník přibližně ve stejnou dobu. Pokud se zadaří, nezapomeňte dostatečně dítě chválit. Nemusíte zoufat, když se to nepodaří hned, nějakou dobu to potrvá. Hlavně se snažte se z nočníku udělat pravidelný rituál.
 • Období učení bývá snazší, pokud dítě samo jeví o nočník zájem. Pozorujte proto dítě a udělejte z učení hru. K tomu pomohou opět oblíbené hračky. Do hry je vhodné zapojit i věci kolem hygieny-medvídkovi se utře zadeček, po medvídkovi se nočník vyleje do záchodu, nočník se umyje a nakonec si umyje ruce i medvídek. Nočník se dá na své místo, aby byl méďovi zase k dispozici.

 • Nočník by měl mít své jasně dané místo, kde ho dítě vždy najde. Nočník je vhodné umístit na omyvatelnou plochu, protože nehod je ze začátku více.
 • Za „nehodu“ dítě nekárejte. Vhodnější je pozitivní přístup, že to budete společně zkoušet a ono se to podaří. Dítě pochvalte i za to, že si na nočník vzpomnělo, i když třeba již nestihlo doběhnout.
 • Když již dítě na nočníku sedí nerozptylujte ho hračkami či obrázky. Je důležité, aby si dítě zafixovalo, že nočník není místo na hraní, ale na vykonání potřeby („trůnění“ na záchodě rozhodně není žádoucí 😊)

 • Většina maminek si pochvaluje léto jako nejvhodnější dobu na učení. Když počasí dovolí, může dítě běhat nahaté bez plenek a v případě potřeby se hned posadí na nočník, který byste měla mít po ruce (klidně i venku na zahradě). Když se dítě počůrá snáze si uvědomí, co se stalo než v plenkách, kde má větší komfort sucha.
 • V období učení dávejte dítěti oblečení, které jde snadno sundat-tepláčky, kalhoty na gumu, sukýnky. Velkým pomocníkem jsou i jednorázové plenkové kalhotky, které se oblékají stejně jako běžné prádlo a dítě je snadno samo sundá.
 • Děti často upozorňujte, že je čas na nočník. Děti zabrané do hry snadno zapomenou. Pokud máte větší byt, je vhodné mít více nočníků, které rozmístíte po bytě tak, aby je dítě snadno našlo. Ideální je mít stejné či barevně podobné nočníky.
 • Pokud se dítě vzteká a na nočník nechce nebo nočník beru jako další hračku (např. si ho dává na hlavu jako klobouk), nenuťte je. Čím víc budete dítě do učení tlačit, tím déle trénink potrvá. Chce to velkou dávku trpělivosti. Většina dětí je schopna tréninku na nočník až ve věku 2 let.
 • Pokud dítě ještě není dostatečně zralé pro učení, dejte si týden pauzu, nočník zatím schovejte a po týdnu zase vyzkoušejte hru s medvídkem a nočník dítěti znovu nabídněte. Někdy těchto kol musíte udělat více, ale věřte, že všechny děti se nakonec na nočník naučí chodit a stane se běžnou součástí jejich života.
 • Rozhodně nezapomeňte, že je také vhodné vybrat dobu, kdy neplánujete delší dovolenou. Učení raději nechte na klidnější období domácího prostředí.

Velký výběr nočníků i sedátek i v hrajícím provedení u nás najdete zde.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli