❤️MEGA VÝPRODEJ❤️pokračuje. Více než 1000 produktů ve slevě.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 9:00-16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 899,00 Kč a máte dopravu ZDARMA

vvvv

       

 

     

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Maminky
  4. Mateřské mléko do zásoby
17.04.2021
Maminky

Mateřské mléko do zásoby

Mateřské mléko je nejdůležitější složkou potravy pro novorozence a miminka. Mléko nahrazuje nejen příjem živin ale i tekutin. Existuje mnoho důvodů, proč musíte uměle odsávat mateřské mléko. Například kvůli podpoře větší laktace kvůli odloučení na pár hodin nebo kvůli onemocnění maminky či dítěte.

Jak na odsávání mateřského mléka? 

Nejprve je potřeba vyvařit nebo vysterilizovat nádobku, do které budete mléko odstříkávat, a umýt si důkladně ruce. Prsa je dobré před odstříkáváním zahřát, mléko se z nich díky tomu lépe uvolní. Ideální je sprcha, případně nahřátí teplou vodou v umyvadle nebo přiložení teplého obkladu.

Odsávačka mateřského mléka

Ideální pomůckou pro odsávání mléka je odsávačka. Existuje jich více typů. Každá maminka si musí najít tu, která jí bude nejvíce vyhovovat jak výkonem, tak cenou. Podle ovládání se dělí odsávačky na manuální a elektrické.

Odsávání mateřského mléka je při troše cviku opravdu jednoduché, ale než s ním začnete, je nejlepší počkat čtyři až šest týdnů po narození, abyste si zvykla na kojení – pokud Vám ovšem odborný zdravotník nedoporučí postupovat jinak. Jakmile si na odsávačku zvyknete, budete schopná odsávat rychle a snadno.

Po použití by měly být odsávačky vždy rozebrány na jednotlivé části a důkladně umyty vodou a čisticím prostředkem na dětské nádobí. Je-li to možné, tak vysterilizovány (alespoň do 6 měsíců dítěte, lépe do roka). Před opětovným sestavením by měly být všechny díly suché a čisté. Někteří výrobci umožňují i vymytí a sterilizaci v myčce nádobí.

Uchovávání mateřského mléka

Mléko je nutné skladovat ve vhodných nádobách jako jsou skleněné nebo plastové lahvičky nebo kelímky, případně sáčky k tomu speciálně určené. Nádoby musí být před použitím vždy vysterilizovány. Pomůže Vám, když si na nádoby napíšete datum uskladnění. 

Odsáté mléko může být uchováno v lednici až 24 hodin, nebo v mrazničce až 3 měsíce. Po rozmrazení ho již znovu nezmrazujte.

Ohřívání mateřského mléka

Pokud chcete rozmrazit mléko, které použijete týž den (vždy do 12 hodin), umístěte zásobník do lednice a nechte pomalu rozmrazovat. Pokud chcete mléko použít ihned, postavte zásobník do teplé vody. Můžete také použít láhev a ohřívač na dětskou stravu. Jakmile se mléko ohřeje, mělo by se spotřebovat během hodiny nebo vyhodit. Nikdy se jej nepokoušejte uschovat pro pozdější krmení.

V žádném případě nepoužívejte mikrovlnnou troubu na rozmrazení ani ohřívání mléka, Vaše miminko by se mohlo popálit nerovnoměrně ohřátým mlékem.

! Naše rady a tipy:

Pokud víte, že Vás čeká napřílad návštěva doktora a je nutné dítě nakrmit ve Vaší nepřítomnosti, na danou stituaci ho pomalu navykejte. Nejdříve trénujte pití odsátého mléka z lahvičky, posléze Vás může zastoupit s lahvičkou tatínek či třetí osoba. Vhodné je dítě zvykat minimálně 7 dní (lépe 2 a více týdnů).

Než odejdete nechte doma zpocené tričko. Je to zvláštní, ale velmi malé děti Vás vnímají zejména po hlasu a čichem. Tričko nesmí být navoněné, aby z něj dítě cítilo pouze Vás. Osoba, která bude mít miminko na starosti si v případě potřeby dané tričko může obléknout :-) Opravdu funguje, když je dítě neklidné nebo nechce pít z lahvičky, tak "Vaše přítomnost" ho uklidní. 

  

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli