Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 9:00-16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 899,00 Kč a máte dopravu ZDARMA

vvvv

       

 

     

 

Hry pro děti 1-1,5 roku

Milé maminky a na tatínky také nesmíme zapomenout,

jelikož i mi máme doma ratolesti, tak bychom se s Vámi rádi podělili o naše zkušenosti. Asi každý to zná, venku není zrovna počasí na procházku či výlet, vy jste sama/sám doma s prckem, který má už všechny hračky okoukané a dává Vám hlasitě najevo, že se nudí popřípadě dělá věci, ze kterých nemáte zrovna radost. Pokud hledáte inspiraci, jak své potomky zabavit, tak doufáme, že pro Vás bude tento článek inspirací.

 

Prozatím jsme se zaměřili na věkovou skupinu 1-1,5roku, ale postupně bychom tuto sekci chtěli rozšířit i o další věkové kategorie. Ze začátku děti u hry dlouho nevydrží-déle než minuta je už velký úspěch, ale když dítěti budete hru opakovat stačí 2x do týdne, tak uvidíte, že délka, kdy dítě bude daná hra bavit, se prodlouží.

Při hraní dětem zabezpečte dostatek místa a prostoru. Ideální je dát pryč konferenční stolek nebo křeslo, aby dítě mělo pocit, že celý prostor je určen jen jemu na hraní a možná Vás překvapí, jaké další hry vymyslí samo. Při hraní je důležité být dítěti na blízku nebo si s ním přímo hrát. Určitě Vás napadne, kde na to máte vzít čas-praní, vaření, uklízení, žehlení, lítání venku s kočárem a na pískovišti, ale je důležité, abyste si spolu vymezeli nějaký čas např. hned ráno a pak třeba večer před koupáním, kdy budete společně jen skotačit a dovádět.

Když dítě získá pocit určitého rituálu, že teď se blbne s mámou nebo tátou, tak se také rychle naučí i trpělivosti např. "Maminka teď vaří, ale až bude mít hotovo, nastane naše chvilka bláznění"-když toto dítěti slíbíte, vždy to dodržete!!! Dítě získá pocit jistoty, že když počká, tak maminka se mu bude plně věnovat a nemusí odbíhat míchat omáčku. Naopak i dítě se naučí určité samostanosti, když si teď budu chvilku hrát samo, tak maminka dodělá to nejnutnější a bude se mi opět věnovat.

 

Hravé balónky

Co potřebujete: nafukovací balónky, rýži, vodu,čočku, mouku nebo písek

Každý balónek naplňte jednou "surovinou"-např. vodou, další rýží atd. Ukažte dítěti, že se balónky dají různě mačkat, házet a např. jak je balonek naplněný vodou neposlušný :-) Jen pozor na prokousnutí nebo protržení!

 

Velká krabice

Co potřebujete: opravdu velkou krabici-nejlépe, aby se do ní mohlo celé dítě schovat, provázek

Když Vám zůstane velká krabice např. od velké hračky nebo pračky apod. určitě ji nevyhazujte. Děti si rádi dělají domečky, takže uvidíte, že už se samotnou krabicí si dítě velmi vyhraje. Na krabici také můžete přivázat provázek, posadit dítě do krabice a vozit ho po bytě.

 

Peněženka plná kartiček

Co potřebujete: peněženku, vyřazené kartičky, kreditky a vizitky

Děti rádi prohledávjí různé kapsičky a zkoumají, co se za zipem skrývá. Určitě i Vaše peněženka a kabelka je vystavena častým nájezdům malých objevitelů. Dopřejte dětem jejich vlastní peněženku (určitě máte doma ve skříni nějakou, kterou jste dostali třeba jako nevhodný dárek k vánocům) a naplňte ji vyřazenými kartičkami, kreditkami a vizitkami, které si dítě může prohlížet a když tak i trochu poničit.

 

Výtah na kolenou

Potřebujete pouze svoje kolena :-)

Posaďte se na zem s nataženýma nohama vedla sebe a na kolena si useďte dítě. Držte dítě za kyčle a postupně zvedejte nohy pouze v ohybu kolen. Nohy zvedněte vždy o kousek a říkejte první patro, druhé patro, třetí patro a pak zase nohy nechte sjet až dolů na zem...přízemí.

Když máte dítě v "nejvyšším patře" můžete koleny trochu pohybovat/pohupovat do strany a např. říkat básničku "Sedí paša na trůnu, na hlavě má korunu, jak se paša pohupuje, koruna se pokyvuje".

 

Bublifuk

Co potřebujete: bublifuk a když dojde náplň stačí voda s jarem

Bublifuk asi nemusíme nikomu představovat, ale když ho dětem představíte a naučíte je chytat bubliny, tak bude o zábavu postaráno. Když náplň v bublifuku dojde, jednodušše jí doplníte převařenou vodou s jarem. Zároveň můžete děti naučit foukat, ale ze začátku buďte opatrní, protože děti mají tendenci bublifuk olizovat.

 

Foukej, foukej větříčku

Co potřebujete: větrník, natrhaný papírový kapesník nebo peříčka

S obyčejným větrníkem se děti zabaví na velmi dlouho, ale pouze v případě, že umí foukat pusou. Ze začátku je lepší děti naučit foukat např. tak, že dáte na zem papírový kapesník roztrhaný na malinakté kousky nebo peříčka. Dětem se líbí, jak se kousky vznášejí a snaží se Vás napodobit. Větrník můžete umístit i např. na balkon, kde děti uvidí, jak se větrník ve větru točí.

A na větrník si můžete i zahrát. Vezměte dítě do náručí a pohupujte se s ním. Ideální básnička je "Já mám doma větrník, postavil ho náš Toník, když se do něj zafučí, větrník se zatočí". Na konci říkanky se s dětmi v náručí zatočte kolem dokola.

 

Pro velké malíře

Co potřebujete: pastelky, balící papír

Každé dítě miluje pastelky a rádo čmárá na papír. Bohužel většinou klasická velikost papíru A4 není dostačující a tak se stávají nehody na stole, zemi, zdech a dalším nábytku. Abychom dětem nebránili v jejich malířském rozletu, doporučujeme zakoupit v papírnictví balící papír /většinou béžový, ale dá se sehnat i bílý/, který když rozložíte na zem a děti se mohou pastelkami vesele rozmáchnout.

 

Zavazujeme bačkůrky

Co potřebujete: dlouhou tkaničku, botu typu CROCS s otvory nebo krabici a nůžky

Děti do 1,5roku si tkaničky zavázat jistě ještě neumějí, ale proč je na období, kdy se to po nich bude vyžadovat nepřipravit. Vezměte tkaničku a ukažte dítěti, jak ji může různě protahovat otvory v botě-crocsy jsou na to nejlepší, ale bohatě poslouží i krabice, do které vystřihnete otvory-otvor by měl být dostatečně široký, aby jím prošel minimálně Váš ukazováček.

 

Honíme prasátka

Co potřebujete: zrcátko a sluníčko nebo jiný druh světla

Nastavte zrcátko, tak aby házelo na zeď prasátka a ukažet dítěti, jak se prasátko pohybuje po zdi. Uvidíte, jak se dítě svělo pokouší chytit a určitě ho nechte, aby se mu párkárt prasátko opravdu podařilo dopadnout. Podobnou službu zajistí i obyčejná baterka.

 

Skáčeme přes švihadlo

Co potřebujete: švihadlo nejlépe s dřevěnými konci

Děti v tomto věku ještě nemají potřebnou stabilitu, aby mohli skákat přes švihadlo, ale je dobré jim tento cvičební nástroj již představit. Švihadlo můžete stočit na zemi do kruhu a vyprávět příběh o žabičce, jak skáče do rybníku. Nebo můžete švihadlo chytit za jeden konec a ukázat dítěti, jak se s ním dá hýbat a točit-určitě to také vyzkouší. A dřevěné konce poslouží jako dvě hudební dřívka. Se švihadlem ale takhle malé dítě nesmí zůstat samo, aby nedošlo k maléru!

 

Hrajeme si na zvířátka

Co potřebujete: pouze naši fantazii

Děti zvířátka milují a určitě jich už spoustají znají. Kromě klasických zvuků-jak dělá pejsek-haf,haf, jak dělá ovečka-béé, je také můžete naučit několik pantomim a jiných zvuků, podle kterých se dají zvířátka poznat. Pro příklad:

Čáp-dělá klapy, klap zobákem-pažemi ukážete čápa

Rak-dělá cvaky, cvak-prsty uděláte nůžky jako když cvaká rak

Kůň-klape kopýtky-pusou uděláte mlaskavý zvuk

Žába-žbluňk do vody-ze sedu na bobečku skočíte

Ptáček-zob, zob-prstem zobete na stole drobečky

Slon-má velký chobot-hytnete se jednou rukou za nos a otvorem protáhnete druhou ruku jako chobot

Kočka-protahuje se-protáhnete se na zemi a uděláte kočičí hřbet

Pejsek-čůrá-na čtyřech zvednete jednu nohu

...atd. Fantazii se meze nekladou a hlavně čím směšněji bude daná póza vypadat, tím větší ohlas u dětí vyvolá :-)

 

Plastové kelímky

Co potřebujete: plastové kelímky, vodu, mouku, písek

Plastový kelímek je nepostradatelný nástroj pro rozvoj dítěte. Děti rádi něco přesípají nebo přelévají, tak jim tuto radovánku dopřejte. Na pískovišti je to jednoduché, ale v domácím prostředí se kelímky s vodou hodí při hraní ve vaničce a pokud máte trpělivost a výkonný vysavač, pak doporučujeme dát do větší misky mouku (nejlépe hrubou-nejméně práší) a nechat děti, aby jí nabírali do kelímku a přesípali. Tato zábava jim vydrží na hodně dloooouho.

 

Letadélko

Co potřebujete: opět svoje kolena

Tahle hra je u dětí velmi oblíbená. Lehněte si na zem a pokrčte nohy v kolenou. Na kolena položte dítě-bříškem leží na Vašich kolenou. Držte dítě za ramínka a nohy postupně zvedejte. Děti musí zapojovat svoje svalstvo /o svalstvu maminek ani nemluvě/ a učí se držet rovnováhu. Pohyb doplňte nějakou říkankou např. "Letí, letí letadlo. Pozor, aby nespadlo. Letí, letí jako drak, je to čmelák bombarďák".

 

Hněteme těsto

Co potřebujete: mouku, vodu

Děti rádi něco mačkají a různě procvičují prstíky. Modelína je fajn záležitost, ale až ve chvíli, kdy dítě přestane svět ochutnávat pusou. Vyrobte mu doma nezávadnou a do jisté míry i jedlou modelínu. Stačí Vám k tomu hladká mouka a voda. Stačí hrneček mouky a k ní postupně přilévejte vodu, aby vzniklo hladké těsto (domácí robot ulehčí a pomůže). Tato hmota vydrží v lednici i 4 dny, ale děti většinou těsto válí po zemi a pak je dobré raději pokaždé udělat těsto nové. Oproti modelíně má ještě jednu výhodu, že nezanechává mastné skvrny a dá se po zaschnutí oloupat či vyprat.

 

Překvapení

Co potřebujete: deku, nějaké hudební nástroje nebo předměty, co vydávají zvuky

Děti milují překvapení a rádi objevují. Tato hra v sobě spojuje oba zážitky. Vezměte si deku, pod kterou schovejte nástroje, které dítě dobře zná a zná jejich zvuk /např. zvoneček, xylofon, tamburínu, pokličky, dřívka, lžičky, chrastítko apod./ Dítěti to vše ukažte a pak vše zakryjte dekou. Dejte ruku pod deku a rozezvučte jeden z nástrojů, pak dítě vyzvěte, aby ukázalo nástroj, který daný zvuk vydává. Ze začátku může být tato hra těžká, ale po malém tréninku uvidíte, jaké dělá dítě pokroky.

Dobře poslouží i hračky, které vydávají různé zvuky např. kravička, autíčko...

 

Hra na bubáka

Co potřebujete: menší deku nebo ručník

Nejdříve musíte hru na bubáka dítěti ukázat-dejte si deku na hlavu a dělejte bubu. Dítěti se to zalíbí a bude si chtít danou hru vyzkoušet. Samo si pak bude dávat deku nebo ručník /vhodné je něco menšího, aby se dítě při hře nezranilo, že si deku přišlápne/ na hlavu a velkou radost mu uděláte, když se daného strašidla budete bát :-)

 

Poznáváme lidské tělo

Co potřebujete: papír (čím větší, tím lepší) a tužky, pastelky

Děti již v roce věku umí poznat nos, pusu, oči, uši a většinou to dokáží ukázat i na rodičích nebo plyšácích. Tato hra představuje další stupeň, jak dětem představit lidské tělo. Na papír nejlépe velikosti A4 a větší nakreslete obrys lidské postavy včetně prstů. Dětem dejte tužku a zeptejte se, kde jsou oči. Děti ukáží na hlavu, pokud se vám to podaří, nechte je tam nakreslit čáru a pak oči domalujte. Takhle postupujte s celým obličejem-noc, pusa, uši. Další části těla jsou pro děti náročné, ale můžete jim je představit-krk, ruce, prsty, pupík, nohy apod.

Poté nechte děti obrázek vybarvit, pokud se tak během "výuky" nestalo :-) a obrázek nezapomeňte vystavit na ledničku.

Tip: Pokud nejste zdatní malíři, lze obrys lidské postavy najít i na internetu a vytisknout si ji.

 

Strom, stromek, stromeček

Co potřebujete: papír (A4 nebo větší), pastelky, průhlednou izolepu a listí ze stromů (kvítka)

Jedná se o velmi podobnou hru jako při poznávání lidského těla. Na papír nakreslete obrys listnatého stromu. Nechte dítě, aby se ho pokusilo vybarvit dle fantazie, protože strom nemusí být jen zeleno-hnědý. Připrvate si lístečky stromů, které jste sebrali na procházce a na lístek přes jeho okraj nalepte kousek průhledné izolepy. Lístek připevněte na korunu stromů. Další lístek dejte dítěti-nejdříve k prozkoumání a pak společně přidejte izolepu a lístek umístěte. Pokud máte např. i kvítka sedmikrásek apod. můžete obdobně postupovat nebo místo stromu nakreslit louku apod.

Tato hra je pro menší děti velmi těžká, tak to chce trpělivost. Je vhodné hru několikrát opakovat a uvidíte, jaké pokroky dítě s věkem dělá.

Novinky z našeho blogu

Náš adventní seznam 2021
30.11.2021 Maminky
Náš adventní seznam 2021
Zpříjemněte si čekání na Ježíška naším adventním seznamem. Již se stalo tradicí, že vám každý rok přinášíme seznam činností, které můžete společně pln... číst celé
Náš podzimní seznam 2021
11.09.2021 Maminky
Náš podzimní seznam 2021
Již se stalo tradicí, že vám každý rok přinášíme seznam činností, které můžete společně plnit se svými dětmi. číst celé
Náš letní seznam 2021
13.07.2021 Maminky
Náš letní seznam 2021
Již se stalo tradicí, že vám každý rok přinášíme seznam činností, které můžete společně plnit se svými dětmi. číst celé
Už se to blíží? Co ještě stihnout před porodem?
29.06.2021 Maminky
Už se to blíží? Co ještě stihnout před porodem?
Máte stanovený termín, který již klepe na dveře. Dáme vám pár tipů, co ještě stihnout před porodem. číst celé
Nechte se inspirovat světem MAXBABY

    Spolupracujeme

 Dopravci

Přijímáme

Garance

MAXBABY.cz
Eva nebo Jana Vám poradí
Eva nebo Jana Vám poradí
Po-Pá 9:00-16:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz