❤️MEGA VÝPRODEJ❤️pokračuje. Více než 1000 produktů ve slevě.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 9:00-16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 899,00 Kč a máte dopravu ZDARMA

vvvv

       

 

     

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Miminka
  4. Co je Apgar skóre?
19.04.2021
Miminka

Co je Apgar skóre?

Apgar skóre je mezinárodně užívaný bodovací systém, kterým lékaři orientačně posuzují zdravotní stav novorozence ihned po porodu. Tento systém vypracovala americká lékařka Virginie Apgarová. Po jeho publikaci se stal užitečnou pomůckou v neonatologii. Jde o mezinárodně uznávaný a používaný bodovací systém.

Tento bodovací systém slouží k hodnocení zdravotního stavu novorozence.
V prvních minutách ihned po porodu lékař na novorozenci hodnotí těchto 5 projevů:

A - adaptace kůže. Hodnotí se barva kůže a její schopnost vyrovnat se s prostředím mimo plodovou vodu.
P - pulz. Lékaři změří počet srdečních tepů.
G - grimasy. Lékař hodnotí odezvu dítěte na podráždění.
A - aktivita. Hodnotí se napětí svalů.
R - respirace neboli dýchání.


Stav dítěte se hodnotí v 1., 5. a 10. minutě po porodu. Každý projev může být obodován od 0 do 2 bodů. Celkové Apgar skóre získáme součtem všech bodů za dané měření. Může tady nabývat hodnot od 0 do 10. Čím lepší stav novorozeněte, tím více bodů. Apgar skóre vašeho miminka tedy může vypadat třeba takto: 9 - 10 - 10.

Z těchto pěti sledovaných kritérií se dá získat velice dobrá představa o tom, v jaké je dítě kondici. Například zabarvení pokožky vypovídá o tom, jak při porodu fungovalo zásobování kyslíkem. Vnější podráždění se testuje tak, že porodníci zkoumají, jak dítě reaguje na světlo nebo šimrání. U dechu se zase kontroluje, jak je pravidelný a zda se miminko hned po narození rozplakalo. Svalové napětí prozrazuje, jakých spontánních pohybů je děťátko schopné. 

Co čísla znamenají dále?

Pokud se výsledky testu pohybují mezi 8 a 10 body, znamená to, že miminko je v pořádku. U hodnot v intervalu 5 – 7 se má za to, že dítě při příchodu na svět mělo potíže, ale ty bývají přechodného rázu. Každopádně se novorozenci dále věnuje patřičná pozornost. Jakmile je to 5 a méně bodů, jde o vážný stav. V ohrožení mohou být některé základní životní funkce a takovému děťátku musí lékaři poskytnout neodkladnou první pomoc a následnou péči. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli